|
A szertarts neve a chaji, ami az tel s a tea felszolglst is magban foglalja. Minden szertarts alkalmval a vendglt akr napokat is eltlt a felkszlssel, minden apr rszletre kiterjeden azrt, hogy biztostsa a tea szertarts tkletessgt. A tea segt rdbbenteni az embert, hogy minden egyes emberi tallkozs egy klnleges, s a maga nemben megismtelhetetlen alkalom. gy minden egyes tezst az alapjn kell rtkelni, amit az nyjtott a rsztvevinek. A szertarts egy kln erre az alkalomra kijellt s berendezett szobban, a chashitsu-ban trtnik. ltalban ez a szoba a teahz terletn bell, messze a lakrszlegtl, a kertben tallhat. A vendgeket (4 f az idelis ltszm) beksrik a vrterembe, a machiai-ba. Itt a hanto (a vendglt segdje) sayu-val knlja ket (az a melegvz, amit majd a tea elksztshez fognak hasznlni). Amg itt tartzkodnak, a vendgek eldntik, hogy ki legyen kzlk a fvendg tisztsgben. Eztn a hanto elvezeti ket (hanto-fvendg-tbbiek sorrendben) egy vzharmatos, virgoktl mentes kertbe, a roji-ba. Itt tisztulnak meg a vendgek a klvilg portl (tvitt rtelemben is). Ezutn lelnek a koshikake machiai-("vrakoz" padra), s vrjk a vendglt (teishu) megrkezst.
 Mieltt ksznten a vendgeket, a teishu megtlti a ktlat (tsukubai) friss vzzel. Ebbl egy merkanlnyi vzzel a teishu megtiszttja a kezt s a szjt, majd tmegy a kzps hdon (chumon) a vendgeihez, hogy kszntse ket egy meghajlssal. Ekzben senki nem mond semmit. A vendglt tvezeti a hanto-t, a fvendget, s a tbbi vendget (ebben a sorrendben) a chumon-on, ami a durva fiziklis vilg s a tea spiritulis vilga kzti kaput jelkpezi. A vendgek s a segd megtiszttja magt a ktlnl, majd belpnek a teahzba. A hzhat ajt mindssze 91 cm magas, gy mindenkinek le kell hajolnia, s beksznia a teahzba val belpshez. Ez az ajt azt jelkpezi, hogy aki belp rajta, mind egyenlv vlik a tea szentlyben fggetlenl a trsadalmi rangoktl.
|
A teahz belseje |
A szoba mentes mindenfle dekorcitl, kivve egy kis flkt, aminek tokonoma a neve. Ebben a flkben lg egy kziratos tekercs, a kakemono, melyet a hzigazda gondosan vlasztott az alkalomra, hogy az tkrzze a szertarts tmjt. Ezt a buddhista felirat egy mestertl szrmazik, s bokuseki-nek hvjk. Minden vendg megcsodlja az rst, majd megvizsgljk a teaforral kannt (kama) s a szvet (tzrakhely, egy hordozhat vltozat a furo, s tlen a hideg miatt egy fldbe gyazott vltozat a ro), melyet pontosan az eltt helyeztek el, mieltt a hzigazda ksznttte volna ket. Ezutn helyet foglalnak a szertartsban elfoglalt pozcijuk szerint. Miutn a vendglt lelt, szban is ksznti a vendgeket, elszr a fvendget, majd a tbbieket. Ha a ro szezonja van, akkor ezutn egy faszn tzet ksztenek, ha a furo szezonja, akkor majd csak az tkezs utn teszik meg ezt. A ro idszakban gyrt tmjnt, a furo-ban pedig szantlfa tmjnt tesznek a tzbe. | |